www.biret.edu.pl

www.biret.edu.pl - birety kartonowe, birety papierowe, birety szkolne, birety szkolne, birety dla dzieci, birety dla absolwentów birety dla pierwszaków, birety czapki absolwentów.


Rozpoczęcie lub zakończenie nauki szkolnej to przełomowa chwila w życiu każdego młodego człowieka. Dla absolwenta, radość z faktu ukończenia szkoły największa jest podczas uroczystości wręczania świadectw i dyplomów.

Jest to bardzo ważny moment, jaki wymaga powagi i adekwatnego ubioru. Oprócz eleganckiego stroju, praktycznie każdy uczeń powinien posiadać na głowie biret. Birety szkolne mogą być wytwornym dodatkiem na uroczystości zarówno dla pierwszoklasistów pasowanych na uczniów, oraz absolwentów. Biret to przede wszystkim nakrycie głowy, takie które noszone było najczęściej poprzez studentów m.in. w czasie dwudziestolecia międzywojennego. Musi być skonstruowany z aksamitu, ośmiokątny, ze złotym sznureczkiem oraz czarnym daszkiem. Dziś takiego rodzaju tradycja jest lekko zapomniana i zepchnięta do lamusa. Obyczaj porzucony w naszej ojczyźnie jest wciąż atrakcyjny w krajach zachodnich.

Próba reaktywacji tradycji zakładania czapek pośród studentów jest w istocie chęcią wskrzeszenia tradycji akademickich plus manifestacji swej studenckości, studenckiego trybu życia. Noszenie biretu nie znaczy przynależności do jakiejkolwiek inteligencji, lecz do określonej uczelni a także wydziału. W środowisku adwokackim biret zakładany był jedynie podczas mowy obrończej. Stosowany przez obrońców biret miał główkę okrojoną kulisto, która w środku miała wysokość siedemnastu centymetrów.

Do dolnej części główki przymocowany był sztywny brzeg czapki, jaki w skutek szerszego obwodu górnego odstawał w niedołężny sposób na głowie. Brzeg biretu składał się z 4 łukowatych, równych w środku części. Krótka historia pokazuje, że strój absolwenta wiąże się z długim zwyczajem, który zaleca się pielęgnować. Takiego rodzaju niepowtarzalne momenty pierwszoklasistów albo absolwentów pozostają z nimi do końca życia, a więc zaleca się żeby miały one odświętny charakter.

Oferujemy Państwu Birety Szkolne dla dzieci, pierwszaków, uczniów, z kartonu, z tkaniny, szkolne czapki dla absolwentów i studentów. Zapraszamy.


 

Wróć do strony głównej